Fantastyczne uniwersum Diuny

Dzieci Diuny np. z księgarni internetowej to trzecia część kultowego cyklu autorstwa Franka Herberta. Książka wydana została pod koniec lat 70. i mimo upływu lat wciąż uważana jest za jedną z czołowych przedstawicielek gatunku science fiction. Warto jednak zaznaczyć, że sam Herbert w serii Diuna sięgał też po wątki fantasy oraz mistykę, co nadało jego opowieści unikalny i niepodrabiany charakter. Dzieci Diuny, podobnie jak dwie poprzednie części cyklu zostały nominowane do prestiżowej nagrody Hugo w kategorii najlepsza powieść. Kogo zauroczy ta książka, a kto powinien raczej omijać szerokim łukiem cykl Herberta?

Religia i mistyka

Choć książki Franka Herberta nigdy specjalnie nie zachwycały kreacją postaci (bohaterowie byli zazwyczaj jednowymiarowi i ciężko było się z nimi utożsamić), tak nie sposób zaprzeczyć temu, że autor potrafił świetnie operować językiem. Przy tym głównym bohaterem w cyklu o Diunie była też i sama planeta. Arrakis tętniło życiem, ulegało stałym zmianom, a czyny bohaterów wyraźnie odbijały się na stanie planety. Sam Herbert nie unikał w swojej książce wątków ekologicznych. Wręcz przeciwnie. Ekologia i podejście do natury jest w Diunie bardzo istotnym elementem powieści. Zaskakujące, biorąc pod uwagę to, że pierwszy tom serii ukazał się na początku lat siedemdziesiątych.

Niezrozumiała fabuła

Tak, jak pierwsza część Diuny praktycznie z miejsca stała się produktem kultowym w środowisku miłośników fantastyki, tak jej kolejne części nie uzyskały już takiego statusu. Do dzisiaj Dzieci Diuny uważane są za najmniej zrozumiałą część, w której Herbert tworzy jeden mistyczny wątek za drugim. Czytania nie ułatwiają topornie nakreślone postacie, które nie wywołują w nas większej sympatii. Przy tym, cała seria Herberta jest wciąż niesłychanie interesująca, biorąc pod uwagę fakt, jak wiele różnorodnych tematów udało się autorowi ze sobą spleść. Z pewnością jednak nie jest to cykl dla młodszych czytelników. Dla nich po prostu może okazać się niezrozumiały.